Aktualności


wsteczWstecz

Klub Aktywności Rozmaitych w Wielkopolsce - Dni otwarte w Rydzynie 18.05.2017 r.

2017-05-16

Swoją działalność rozpoczyna sieć Klubów Aktywności Rozmaitych w Wielkopolsce dla młodzieży w wieku od 13. do 18. roku życia. Kluby pojawią się w powiecie pleszewskim, śremskim, wągrowieckim, nowotomyskim, leszczyńskim oraz konińskim. To będą miejsca otwarte, wspierające rozwój pasji i nabywania nowych umiejętności poprzez dzielenie się wiedzą.
To tutaj młodzi ludzie w wieku 13-18 lat będą mieli szansę na rozwój swoich zainteresowań i umiejętności. Stąd już blisko do rozwoju kompetencji społecznych i zawodowych, nad czym czuwać będzie kadra Klubów Aktywności Rozmaitych. W klubach młodzież będzie miała możliwość podejmowania aktywności zgodnej z ich zainteresowaniami. Elastyczna formuła funkcjonowania klubów daje pole do kształtowania niezbędnej na późniejszym rynku pracy postawy otwartości na zmiany i nowe rozwiązania.

Młodzież sama będzie decydować o tym, czym chce się zajmować. W praktyce, jeśli utworzy się grupa zainteresowana dekupażem, samoobroną, street art czy fotografią, tańcem lub grą na gitarze, to kadra klubów pomoże taką aktywność zorganizować – tłumaczy Joanna Stanisławska, koordynator KARnet w powiecie pleszewskim.
Praca w grupie będzie „trampoliną” do rozwoju umiejętności, które są ważne dla przyszłych pracodawców, czyli: komunikowanie się z otoczeniem, nawiązywanie relacji interpersonalnych czy planowanie. Rozwijane będą mocne strony młodych ludzi i stwarzane okazje do wywarcia pozytywnego wpływu na ich życie oraz otoczenie. Udział w klubach będzie dużym wsparciem w procesie wchodzenia w dorosłość i poszukiwanie pracy, ponieważ jedną z kluczowych metod działania KARnetów będą działania projektowe. Działania nakierowane na potrzeby osób uczących się i dostosowane do ich indywidualnych preferencji. Dlatego w tym zakresie wybrano metodę tzw. peer-learningu, czyli uczenia się rówieśniczego. Naszym celem jest wyposażenie młodzieży w praktyczne umiejętności, postawy i wartości, oraz kompetencje kluczowe w ich przyszłym życiu w poszanowaniu równości szans i zasady niedyskryminacji.
Kadra z którą podjęliśmy współpracę posiada pełne kwalifikacje do pracy z młodzieżą. To psycholodzy, pedagodzy, socjoterapeuci i doradcy psychospołeczni. W klubach trwają ostatnie przygotowania i prace adaptacyjne. Lokale, z których korzystamy, będą zaaranżowane na potrzeby i zgodnie z oczekiwaniami młodych ludzi - podkreśla Joanna Stanisławska.
W małych, lokalnych środowiskach jest młodzież pełna osobistych wyzwań i rodzinnych problemów. Potrzebuje akceptacji, zaangażowania, chce czuć się potrzebna. Tę potrzebę zaspakaja i odzwierciedla w niektórych radykalnych, destrukcyjnych działaniach, co niestety ostatnio możemy zaobserwować. KARnet jest odpowiedzią na te wyzwania. Przed nami sporo intensywnej pracy, ale wierzę, że właśnie tylko taka praca u podstaw ma kluczowe znaczenie dla rozwoju społeczeństwa obywatelskiego. - Iwona Janicka, Fundacja Aktywności Lokalnej.
Przedsięwzięcie współfinansowane jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020. Realizacja odbywa się we współpracy z powiatem leszczyńskim, Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Lesznie w ramach projektu "Działamy razem z wiarą w lepsze jutro".

Wszelkie informacje o Klubach oraz o wydarzeniach przez nie organizowanych znajdziecie Państwo na profilu Facebook:https://www.facebook.com/KARnet.mlodziez

Dołączone pliki:


wsteczWstecz

przejdź do góry...

Miejsko Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Rydzynie. ul. Rzeczypospolitej 9, 64-130 Rydzyna, tel./faks: (65)538-00-08

Korzystając z serwisu akceptujesz zasady wykorzystania plików cookies. więcej informacji