W miejscowościach Rydzyna, Rojęczyn oraz Dąbcze w okresie od września do grudnia 2024r. realizowane są dla mieszkańców naszej Gminy bezpłatne warsztaty umiejętności wychowawczych pod nazwą „SZKOŁA DLA RODZICÓW, CZYLI WYCHOWANIE BEZ PORAŻEK”.
Więcej informacji na temat tego przedsięwzięcia można uzyskać w siedzibie Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Rydzynie lub pod numerem telefonu 65 538-00-08.
Szanowni Państwo,
od 1 października 2024 r. wchodzą w życie przepisy regulujące pakiet świadczeń programu Aktywny Rodzic dla rodziców dzieci do lat 3.
Program Aktywny Rodzic ma ułatwić rodzicom i opiekunom pogodzenie zadań związanych z rodzicielstwem i aktywizacją zawodową. Zacznie obowiązywać od 1 października 2024 roku.
Z programu Aktywny Rodzic można otrzymać następujące świadczenia:
Więcej informacji na temat programu Aktywny Rodzic znajduje się na stronie internetowej: zus.pl/aktywnyrodzic.
W razie pytań i wątpliwości zachęcamy do kontaktu z Centrum Kontaktu Klientów ZUS, pod nr tel. 22 560 16 00 lub do wizyty w placówce Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Informacje na temat programu Aktywny Rodzic można również uzyskać:
Szanowni Państwo, informujemy, że od dnia 01.08.2024 r. będzie można składać wnioski o bon energetyczny.
Wzór wniosku został opublikowany w Biuletynie Informacji Publicznej Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Wnioski w wersji papierowej można pobrać w siedzibie Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Rydzynie, ul. Rzeczypospolitej 9, w godzinach jego urzędowania.
Wnioski będą przyjmowane do 30.09.2024 r., wnioski złożone po tym terminie pozostawione zostaną bez rozpoznania.
Bon będzie wypłacany jednorazowo niezwłocznie po jego przyznaniu po otrzymaniu dotacji celowej z budżetu państwa.
Zgodnie z ustawą o bonie energetycznym, bon energetyczny jest świadczeniem pieniężnym przysługującym jednorazowo gospodarstwu domowemu, którego przeciętne miesięczne dochody nie przekraczają 2500 zł* miesięcznie w gospodarstwie jednoosobowym albo 1700 zł* miesięcznie na osobę w gospodarstwie wieloosobowym.
Wysokość przeciętnego miesięcznego dochodu dla potrzeb przyznania bonu energetycznego ustalana będzie na podstawie dochodów osiągniętych w 2023 roku.
*dochód w rozumieniu art. 3 pkt 1 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych.
Wysokości bonu energetycznego –
wysokość bonu energetycznego za okres od 01.07.2024r. do 31.12.2024r. (jedna kwota na cały okres):
Bon energetyczny w wyższej kwocie można otrzymać, jeśli:
główne źródło ogrzewania gospodarstwa domowego jest zasilane energią elektryczną i źródło takie jest wpisane lub zgłoszone do centralnej ewidencji emisyjności budynków (o której mowa w art. 27a ust. 1 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków (Dz. U. z 2023 r. poz. 2496) do dnia 1 kwietnia 2024 roku, albo po tym dniu – w przypadku głównych źródeł ogrzewania zgłoszonych lub wpisanych po raz pierwszy do CEEB, o których mowa w art. 27g ust. 1 tej ustawy.
Wysokość bonu energetycznego w wyższej kwocie wynosi:
Zasada złotówka za złotówkę
W przypadku bonu energetycznego obowiązywać będzie tzw. zasada złotówka za złotówkę. Oznacza to, że bon ten będzie przyznawany nawet po przekroczeniu kryterium dochodowego, a kwota bonu będzie pomniejszana o kwotę tego przekroczenia. Minimalna kwota wypłacanych bonów energetycznych będzie wynosić 20 zł.
Jak złożyć wniosek o bon energetyczny?
Wniosek o wypłatę bonu energetycznego składa się ze względu na miejsce zamieszkania osoby, która go składa.
Wniosek o wypłatę bonu rozpatruje się w terminie 60 dni od dnia jego prawidłowego złożenia. Przyznanie bonu nie wymaga wydania decyzji. Informacja o przyznaniu bonu zostanie przesłana wnioskodawcy na wskazany przez niego we wniosku adres poczty elektronicznej.
Jedna osoba może wchodzić w skład tylko jednego gospodarstwa domowego.
W przypadku gdy wniosek o wypłatę bonu energetycznego dla gospodarstwa domowego wieloosobowego złożyła więcej niż jedna osoba, bon ten przyznawany jest wnioskodawcy, który złożył taki wniosek jako pierwszy.
Liczba osób wchodzących w skład gospodarstwa domowego jest ustalana na dzień złożenia wniosku o wypłatę bonu energetycznego.
Wnioskodawca może jednorazowo wystąpić o korektę wysokości przyznanego bonu w terminie 14 dni od otrzymania tego bonu.
Szczegółowych informacji udzielają pracownicy MGOPS pod numerem tel. 65 538 00 08, wew.24 i 25.
Z myślą o najstarszych mieszkankach i mieszkańcach Wielkopolski oraz opiekunach Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Poznaniu uruchomił Wielkopolską Infolinię Wsparcia.
Asystenci Teleopieki są dostępni od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-15.00, pod numerem telefonu: 61 4 499 499.
Oferują:
- Rozmowy na codzienne tematy.
- Informacje na temat dostępnych usług dla osób starszych i opiekunów w Wielkopolsce.
- Porady dotyczące korzystania z systemu pomocy społecznej.
- Wskazówki dotyczące dostępnych zasobów i programów wsparcia w regionie.
Szczegóły dostępne są na stronie internetowej ROPS-u, gdzie znajduje się plakat oraz ulotki do pobrania: https://rops.poznan.pl/aktualnosci/wielkopolska-infolinia-wsparcia-dla-seniorow-i-opiekunow-juz-dziala.
Informacje znajdują się również na profilu Facebook: https://www.facebook.com/ROPSwPoznaniu/posts/pfbid022pDNRofQMoTXD6Pr79P6Bk7tUgnV1gV6uDXAPcPp5P48gpG2kkfVV1jiLAutiV9Ll
ul. Rzeczypospolitej 9
64-130 Rydzyna
tel./faks: (65)538-00-08